TTLG|Thief|Bioshock|System Shock|Deus Ex|Mobile
Page 29 of 39 FirstFirst ... 4914192425262728293031323334 ... LastLast
Results 701 to 725 of 965

Thread: Thief 2 FM: King's Story (released on April, 8, 2010)

Quote Originally Posted by CheeseshireCat View Post
    ...it's a known fact it's impossible to use weapons in Thief on the ladders and in water starting at some depth....reminded me of another mission where you had to shoot a rope arrow up from water, with only a tiny spot being just a little bit more shallow than the rest -- that it even exists was pretty un-obvious...

These things actually make me think of what it was like when I played Thief for the first time--back then, I didn't know what was possible and what wasn't. I didn't know you couldn't shoot arrows from ladders or the water until I tried it first. I thought guards would notice when items went missing and would come looking for me, so I missed a lot of loot items that were in direct eyesight of guards. I thought blackjacked guards would eventually wake up again, so I tried to put the bodies in places that would be hard for them to get out of. I didn't know you could back stab haunts, and I *hated* the Cathedral mission in Thief 1 for a long time until I figured that out (and now haunts are my favorite type of undead :-) ). Heck, I didn't even know you could light torches with flares until just a couple of years ago!

Back when we all played Thief for the first time, none of us knew what we could and couldn't do in the game, so we had to think on our feet and try different things. After 10 years of playing FMs within the Dark Engine, we're all experts now at how Thief works, so we just take the game mechanics for granted. Missions like Zontik's turn that on its head and bring us back to the early days when Thief was new and nothing was yet assumed to be "impossible."

--Jennifer

Clearinghouse
    Registered: Aug 2002
    Quote Originally Posted by CheeseshireCat View Post
    * The camvator getting stuck if you approach the werewolf crouched. Epic fail for builder AND testers -- who in their right mind would run up to a monster? And since it was 100% repeateable bug, I'd have trashed the mission if I didn't know what to look for at the forum. Now, imagine a player who doesn't know that that's called "camvator" trying to search for a solution? How many people know that the reason for getting stuck might be being crouched?
    CheeseshireCat, ты ведь знаешь русский? Для информации:

ЛИРИЧЕСКОЕ ОТСТУПЛЕНИЕ

Волк убегал от меня. А я его преследовал.
    Мы неслись по горам, по козьим тропам, над глубокими ущельями, на дне которых клубился туман, а далекие пики гор, казалось, раскачивались в такт этой безумной погоне. Азарт настолько захватил меня, что временами мне казалось, что я не бегу, а низко лечу, как бы наблюдая за этой странной сценой немного со стороны. И мне даже не казалось странным, что я гонюсь за волком вместо того, чтобы из последних сил удирать от него.
    Я даже не смог бы объяснить, что заставляло меня продолжать преследование. Дело в том, что я никогда не был охотником... ну, во всяком случае, я не охотился на животных. И если бы мне удалось догнать волка - понятия не имею, что бы я стал делать. Но дистанция между нами выдерживалась почти с математической точностью; я не догонял, но и не отставал.
    Волк свернул в огромную пещеру. Я последовал за ним, не обращая внимания на выпорхнувшую навстречу стаю летучих мышей, которые с оглушительным писком понеслись прочь. Волк бежал как-то странно; казалось, что передние лапы его едва касаются земли. Каменный туннель постепенно начал сужаться; мне удалось немного сократить дистанцию, чтобы не потерять его из виду.
    И все же, поддавшись непонятному мне самому азарту, я прозевал момент, когда волк резким прыжком свернул направо, в ответвление туннеля, и зашлепал прочь по мелкой воде. Вода? Я пролетел поворот на приличной скорости, тщетно пытаясь затормозить на скользких мокрых камнях, на мгновение завис в воздухе... и с оглушительным плеском свалился в водоворот.
    Меня закрутило, подхватило и понесло. Куда? Я понятия не имел, но через несколько секунд полной дезориентации и судорожных попыток вдохнуть я обнаружил, что лечу почти вертикально вниз, подхваченый огромным водопадом, а сквозь тонкий слой пенящейся воды мелькают, сменяясь, как в калейдоскопе, невиданной красоты пейзажи.
    Каким образом меня не разбило внизу о камни - я понятия не имею. Наверное, меня спасла глубина впадины, пробитой мощными струями воды за долгие годы. Я выплыл, вышел на мелководье - и, стоя в облаке водяных брызг, оглушенный ревом несущейся позади воды, осмотрелся по сторонам.
    Эй, минутку! Разве не это самое место отмечено на моей карте?!
    http://darkfate.ru/forum/topic.cgi?f...ic=287&start=0
    И это не совсем camvator с точки зрения DromEd.

Member
    Registered: Aug 2005
    Quote Originally Posted by clearing View Post
    CheeseshireCat, ты ведь знаешь русский? Для информации:

[ЛИРИЧЕСКОЕ ОТСТУПЛЕНИЕ]

http://darkfate.ru/forum/topic.cgi?f...ic=287&start=0
    И это не совсем camvator с точки зрения DromEd.
    Вот именно про это "лирическое отступление" я и говорю -- *В ИГРЕ* в этот момент реплики типа, "Б.., ну и скользко!!!" не хватает А искать лиическое отступление неизвестно где снаружи -- не совсем забавно

Насчёт камватор или нет -- не потроша модуль, точно не скажешь, да и X3 ещё, чем оно отличается... Визуально -- вполне даже камватор.

Clearinghouse
    Необязательно искать снаружи лирическое отступление, я же написал, что для инфо.
    Про это можно самому догадаться в ИГРЕ. Ты действительно привык к классическим миссиям.

sorry, but my russian ( I supose) isn't that good.......

Member
    Registered: May 2006
    Wait for the walkthrough (correcting now), I'll try to clear this moment and some others.

Member
    Registered: Nov 2003
    sorry to report I also got stuck on the camvator sequence, I forgot all about it until I read CheeseshireCat's post

I got through on my third attempt, it seemed to help if I tried to keep the beastie in the centre of view as the camvator followed it, and when I got stuck turning from side to side, looking up or down would sometimes result in a little more movement

otherwise superb if fiendishly difficult in places, thief should be hard

Gone, but never forgotten
    Registered: Jun 2001
    I miss 20 in loot, an idea

Just wanna say thank you to Xorak, WhiteFantom and Zontik for trying to help with my crash problem.
    It turned out that Zontik was right - bodystashing caused it. Even though I really tried to avoid it - due to the warning in the readme - I got sloppy in one place...

Zontik fixed my save-file within a day and I could play on and finish the mission.

THANKS!
    Last edited by Quant; 27th Apr 2010 at 20:27.

Member
    Registered: May 2006

It's time to reveal some secrets.
    Walkthrough
    Loot list

Member
    Registered: Aug 2008
    Thanks Zontik Quite a Walkthrough and I can now see where I missed those last loot items!

Missed the sneaky one (20 loot) in the water tower chest - wonder if that's the one Lady Jo was looking for?

Gone, but never forgotten
    Registered: Jun 2001
    Yes, it was this that I wanted

I was also to dismantle the castle brick by brick

Member
    Registered: Aug 2004
    I'm maybe late for this but... I'm downloading it right now !

Member
    I'm stuck. I have gotten past the front gate to the castle and into the Engineer's room and found a key in a coat. I can't get anywhere else though.

Member
    Registered: Feb 2009
    mxleader: Get into the room with the balcony and make a jump to the right.

In the briefing text of King´s Story there was mentioned an easter egg in mission 1. Is that correct? I didn´t find one there...

Also what about this statue on the roof in mission 2 with the word: PHONO on its back? Some significance there?

The coolest thing I did find: a spot right in the beginning of mission 2 where you can choose if you want to play with blackjack or not!! Did anyone find that too?

Clearinghouse
    Quote Originally Posted by Florian View Post
    The coolest thing I did find: a spot right in the beginning of mission 2 where you can choose if you want to play with blackjack or not!! Did anyone find that too?
    Congrats, you have found the easter egg.

Member
    Registered: Aug 2003
    Also what about this statue on the roof in mission 2 with the word: PHONO on its back? Some significance there?
    It's a reference to the graphics shader.

Congrats, you have found the easter egg.
    That's one. Now find the rest

Finished, sort of, with just a tiny bit of help from the walkthrough!

Halfway through the final cutscene, a message pops up, 'body discovered' and the fail screen appears...

I feel like the guy in the stable, the one behind the door, not the Doctor.

Black and blue and battered all over!

since i don't wanna miss this one, i was forced to edit it via dromed.

i deleted the guy that throws water in the garden and now the game runs like a charm.

now i will go in the castle.

Clearinghouse
    Quote Originally Posted by bob_doe_nz View Post
    Now find the rest
    11

Member
    Thanks PotatoGuy.

Clearinghouse
    Found video easter egg
    edit: also happy ending

Member
    Registered: Apr 2003
    Found video easter egg
    edit: also happy ending
    Fantastic! Thanks. I would never had seen them otherwise.

Member
    Registered: Feb 2008
    hi guys, I got stuck and I can not go forward.
    Game on Allegro. I do 3 questions:

1. As I open the secret room in the bedroom of the king?
    2. Where is the phonograph?
    3. Where can I find the record?

thanks

Page 29 of 39 FirstFirst ... 4914192425262728293031323334 ... LastLast

Tags for this Thread