TTLG|Thief|Bioshock|System Shock|Deus Ex|Mobile
Page 22 of 29 FirstFirst ... 27121718192021222324252627 ... LastLast
Results 526 to 550 of 717

Thread: T2 Bathory Campaign 3.0 New Dark (25/03/2013)

Member
    Registered: Oct 2006
    Giskard igaza van, Sensut. Mindenki a magyarítást várja.

Member
    Registered: May 2005
    Quote Originally Posted by Giskard View Post
    Very great campaign! But how can I make that rat-poison?

Take the rat poison from here...

and put into this goblet in the bedroom.

Egyébként, köszi!

Köszi szépen Sensut!

Magamtól sohasem találtam volna meg azt a mérget annak ellenére, hogy futottam már legalább 4 kört.

Egyszerűen nem tudok betelni a játékkal, olyan jó érzés ezeken a helyeken szaladgálni. Majd szeretnénk cooperative modban játszani a "szerzeményeiden", de mivel minden fegyvert külön kell a játékosnak magához vennie, ezért eléggé meg kell majd osztanunk egymás között őket. Érdekes lesz

Viszont lenne 3 kérdésem még:
    1. A Drakula 1.31-es verziójához van/lesz magyar fordítás? Én csak a régebbihez találtam, ami nem volt 100%-ban jó az 1.31-hez
    2. Lesz a Bathory-hoz is fordítás? Valahol azt írtad, hogy dolgozol rajta annak ellenére, hogy helyből angolul készültek a szövegek. Nagyon örülné(n)k neki.
    3. A "Báthory-sorozatod" a 2009-es filmből is merített? Mert a hangulatát nagyon jól visszaadja az ott látott környezetnek. (Sajnos a film nekem egyáltalán nem tetszett, pedig nagyon vártam, hogy megnézhessem végre)

Szia Sensut!

Az All Souls Day-en körbefutrinkáztam a főteret és környékét, a könyvtár pincéjéből megszeretem a könyvet, jártam az öreglány kunyhójában is, megkuksiztam a varázsgömbjét, de nem tudom, hogy innen hova. Az alsó csatorna teljesen feltérképezve. Egy ajtón nem tudok össz-vissz bejutni, ami az öreglányhoz vezető ösvényen van félúton, a tábortűz mellett. Ott ahol fel kell mászni a fáklyákkal szegélyezett a szirtre.

Kérdés visszavonva! Sejthettem volna, hogy a mami nem most jött le a falvédőről...
    Last edited by Giskard; 22nd Nov 2010 at 15:18. Reason: csak

Member

move that rug...

... and take these items.

Köszi, időközben megtaláltam. Mostmár minden megvan, leszámítva az óvatosságra intő feladatokat, valamint azt a bizonyos: "...then the big change in my life took place" Sajnos nem tudok rájönni, hogy mi lehet ez. Mindent végigjártam, nem maradt zárt ajtó (elvileg), sem pedig őr.

Moderator
    Registered: May 2000
    English, please!

Quote Originally Posted by Nightwalker View Post
    English, please!
    Ok!

So what should I do, to complete this objective on the All Souls Day: "...then the big change in my life took place"

Every other objective is completed
    Last edited by Giskard; 23rd Nov 2010 at 14:21.

Member
    Registered: Oct 2006
    Giskard
    A szobor mellett keress, a padló alatt a tekercs van.
    Quote Originally Posted by Nightwalker View Post
    English, please!
    Ok!

Giskard
    Look near the statue, there's the scroll under the floor.

Southquarter.com/fms
    Registered: Apr 2000
    Yeah, I think by that she meant "English only, please!" As she's said many times, pretty tough to moderate if she can't even read what's being typed.

Köszi, de melyik szoborról beszélsz? Az üzenet már megtaláltam a kriptában.

Thanks, but which statue do you talk? I found the message in the crypt yet.
    Last edited by Giskard; 24th Nov 2010 at 04:07.

Member

Read that letter then...

jump into there and...

finish your task there.

I'm HgL and use Sensut's account with his permission, he will be no available for a few days. I have the mission to help you this time , but forgive my bad enlish. And yes, please ask you questions in english.

Thanks. I didn't plan to take a shower in the crypt. This was the mistake

bikerdude
    Guest
    Im on pagan: where is the eye and or the stone to get the eye ..?

[update] never mind figured it out..
    Last edited by bikerdude; 30th Nov 2010 at 14:36.

bikerdude
    Guest

Epilogue -

anyone got a hint to where the gold is in Thurzo's house..?

Member
    Registered: May 2002
    Quote Originally Posted by edudrekib View Post
    anyone got a hint to where the gold is in Thurzo's house..?
    Look in the winecellar. Watch the floor. There're two loose stones.

There're angels who playThief and angels who don't ........ both go to heaven ............
    Dare to join .............

bikerdude
    Guest
    smashing, ta.

New Member
    Registered: Jan 2010
    Problem with All Souls' Day mission. Sorry if this is wrong place to post but problem is only with this mission. This is my first encounter with this while playing since playing any other FM. I played the Dracula campaign with no problems at all. No problem with Blood and Ice at all. It started about half way through the All Souls' Day mission with random crashes to desktop. Save games then would not load unless I reboot PC. I did a fresh install of Thief 2 and Darkloader, EP1 pack, DDFix. Any ideas would be appricated as I am at a point where I do not know what to try next.
    Intel 6300 1.86 Ghz
    Vista Ultimate 32 bit with Thief 2 in XP Compatability
    ATI HD 4670
    DirectX 10.1
    I also play Dark Mod with no problems.

Thank you Sensut and all involved for the great FM's

New Member
    Registered: Jan 2010
    Quote Originally Posted by Pete67 View Post
    Problem with All Souls' Day mission. Sorry if this is wrong place to post but problem is only with this mission. This is my first encounter with this while playing since playing any other FM. I played the Dracula campaign with no problems at all. No problem with Blood and Ice at all. It started about half way through the All Souls' Day mission with random crashes to desktop. Save games then would not load unless I reboot PC. I did a fresh install of Thief 2 and Darkloader, EP1 pack, DDFix. Any ideas would be appricated as I am at a point where I do not know what to try next.
    Intel 6300 1.86 Ghz
    Vista Ultimate 32 bit with Thief 2 in XP Compatability
    ATI HD 4670
    DirectX 10.1
    I also play Dark Mod with no problems.

Thank you Sensut and all involved for the great FM's
    I think I finallly solved it, removed xp Compatability and just let it run in vista. After reading more about DDFix and how it helps run the game on vista and windows 7 I decided to try it. I had not been using DDFix anytime before, did not need it.
    Anyway, thanks. Pete

Member
    Quote Originally Posted by Pete67 View Post
    I think I finallly solved it, removed xp Compatability and just let it run in vista. After reading more about DDFix and how it helps run the game on vista and windows 7 I decided to try it. I had not been using DDFix anytime before, did not need it.
    Anyway, thanks. Pete
    Hm. Good to know. I have Windows 7 and this mission running with XP compatibility without problems but I have no experience on Vista. Looks like that mission has something with the compatibility check on this platform. I don't know. This is the week of the surprises .

Member
    Registered: Jan 2003
    I need some direction in Pagan Fear. I am stuck. So far, I have these keys: crank key, guard's keys, servant's keys, and office keys.

I am playing on easy and have only satisfied the first objective of getting the tools. I have been running around this level for quite some time. I need to know how to progress in this level. Can someone tell me where to go to get things started? I don't want hints. Just tell me where to go to solve each objective on easy difficulty.

Member
    Registered: Sep 2002
    Have you used the crank key yet? if not then try looking in the water where you started the mission. Hope this helps!

Member
    Registered: Aug 2006
    cavador_8 - sounds like you need to get into the attic (a part where the floor sounds like gravel) & use the crank key to get into 2 rooms in which you'll find 2 more sets of keys (Captain's Keys & Director(?)'s Keys): these will open many doors.

StingM - I thought that was where you can find the Crank Key. But it's been a while....
    Last edited by Sticky Fingers; 22nd Dec 2010 at 15:45.

Member
    Registered: Jan 2003
    Stingm, thanks for the info. That's exactly where I needed to go was to jump back into the river and use that crank key. Thanks for the help. I was able to finish Pagan Fear last night.

Sticky Fingers, I'm not sure what you were talking about.

get into the attic (a part where the floor sounds like gravel) & use the crank key to get into 2 rooms in which you'll find 2 more sets of keys (Captain's Keys & Director(?)'s Keys): these will open many doors.
    Use the crank key to get into 2 rooms? Captain and Director keys? I was able to complete Pagan Fear by just using the crank key in the river

Member
    Registered: Apr 2002
    @cavador8: I think that info is for the next mission, Fallen.

Page 22 of 29 FirstFirst ... 27121718192021222324252627 ... LastLast

Tags for this Thread